مال اکلوژن دندان ها

تاریخ ارسال : 1399/12/17

مال اکلوژن یا (Occlusion) اصطلاحی است که به تراز دندان ها با هم در یک وضعیت طبیعی اشاره دارد. در حالت ایده آل، دندان های شما باید به راحتی و بدون هیچ شلوغی، انحراف، فاصله و یا چرخشی در کنار هم قرار گرفته باشند. علاوه بر این، باید دندان‌های فک فوقانی و جلویی شما در حالت طبیعی کمی از دندان های فک پایینی شما جلوتر باشد. و مقداری روی دندان های فک پایینی را می‌پوشانند. زمانی که دهان خود را می‌بندید، دندان های هر دو فک باید بدون هیچ مشکل و یا فشاری روی هم قرار بگیرند. به هر وضعیتی غیر از این، مال‌اکلوژن گفته می‌شود.

مال اکلوژن

زمانی که دندان ها در موقعیتی به غیر از حالت طبیعی قرار داشته باشند، نمی‌توانند عملکرد و نقش خود را به درستی انجام دهند. بنابراین لازم است که برای محافظت از سلامت کلی دهان و دندان، در مورد این مسئله و نحوه درمان آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

انواع مال اکلوژن 

مال اکلوژن کلاس یک

این نوع از مال اکلوژن بسیار شایع است. در این نوع، فک ها به درستی بر روی هم قرار میگیرند ولی دندان ها دچار بی نظمی، فاصله و رشد زیاد یا کم، چرخش و فاصله بین دندان ها میشوند.

مال اکلوژن کلاس دو

مال اکلوژن کلاس دو (رتروگناتیسم) زمانی است که فک و دندان های بالا بسیار جلو تر از فک و دندان های پایین باشد و یا فک پایین، کوچک تر از فک بالا، و یا هر دو حالت با هم رخ دهند که هم فک و دندان بالا جلوتر و هم فک پایین کوچک تر باشد.

مال اکلوژن کلاس سه

نوع کلاس ۳ (پروگناتیسم) خوانده میشود که در این نوع، فک و دندان های پایین بزرگ تر از فک و دندان های بالاست که کسانی که فک بالایی کوچکی دارند، این مشکل باعث نا هماهنگ شدن دندان ها بر روی هم میشود.

چه عواملی باعث ایجاد مال اکلوژن می شود؟

مال ‌اکلوژن معمولاً یک وضعیت ارثی است. این بدان معنی است که می‌توان آن را از نسلی به نسل دیگر منتقل کرد. اما عوامل دیگری نیز می‌توانند در شکل گیری این وضعیت دخیل باشند. به طور معمول برخی شرایط یا عادات وجود دارد که ممکن است شکل و ساختار فک را تغییر دهد. برخی از این شرایط عبارتند از:

حتما بخوانید:

همه چیز درباره رابطه جنسی و مشکلات دهان و دندان

 • شکاف لب و کام
 • استفاده مکرر از پستونک بعد از سن ۳ سالگی
 • استفاده طولانی مدت از شیشه شیر
 • مکیدن انگشت شست در اوایل کودکی
 • تروما به صورت و فک
 • بروز تومورهای دهان و یا فک
 • رشد و توسعه دندان های غیر طبیعی با اشکال عجیب و یا آسیب دیده
 • مراقبت ضعیف از دندان ها
 • انسداد راه های هوایی

درمان مال اکلوژن دندان ها

بیشتر افرادی که مبتلا به مال‌اکلوژن خفیف هستند نیازی به درمان وجود ندارد. با این حال، اگر مال‌اکلوژن شما شدید باشد، ممکن است دندانپزشک عمومی، شما را به متخصص ارتودنسی ارجاع دهد. بسته به نوع مال اکلوژن شما، متخصص ارتودنسی ممکن است درمان‌های مختلفی را به شما توصیه کند. برخی از درمان ها برای این وضعیت غیرطبیعی میتواند شامل موارد زیر باشند:

بریس برای اصلاح موقعیت دندان

 • کشیدن دندان برای تصحیح کراودینگ و یا شلوغی دندان ها
 • تغییر شکل و یا تغییر در موقعیت دندان ها
 • انجام عمل جراحی برای تغییر شکل یا کوتاه کردن فک
 • استفاده از سیم‌ها یا صفحات برای تثبیت موقعیت استخوان فک

انجام درمان برای ترمیم و یا از بین بردن ناهماهنگی میتواند شامل عوارضی برای شخص باشد. برخی از این عوارض عبارتند از:

 • پوسیدگی دندان
 • بروز درد یا ناراحتی
 • سوزش دهان ناشی از استفاده از وسایل مانند بریس ها
 • دشواری در هنگام جویدن یا صحبت کردن

جلوگیری از بروز مال‌اکلوژن

جلوگیری از این اختلال می‌تواند دشوار باشد. زیرا همانطور که گفتیم بیشتر موارد مال اکلوژن ارثی است. والدین فرزندان خردسال، باید استفاده خردسالان خود از پستونک و شیشه شیر را محدود کنند تا به کاهش تغییرات در رشد فک کمک کند. تشخیص زودرس مال‌اکلوژن ممکن است به کاهش مدت زمان درمان و اصلاح مشکل کمک کند.

کلام آخر

درمان مناسب عدم تراز دندان‌ها در کودکان و بزرگسالان به طور معمول منجر به اصلاح مشکل می‌شود. درمان زودرس در دوران کودکی باعث کاهش مدت زمان درمان می شود و همچنین هزینه های درمان را تا حد زیادی پایین می آورد.

درمان در خصوص بزرگسالان نیز می تواند نتایج خوبی به همراه داشته باشد. با این حال، درمان برای بزرگسالان به طور کلی طولانی‌تر خواهد شد و هزینه های نهایی به مراتب بالاتر خواهد بود. این مشکل هرچه زودتر درمان شود نتایج نیز بهتر خواهد شد.

از بین بردن بوی بد دهان با سرکه سیب

تاریخ ارسال : 1399/12/17

اگرچه بیشتر افراد به خوبی می دانند که بوی بد دهان و نفس چیست اما دلیل بروز آن برای بیشتر افراد مشخص نیست. حقیقت این است که مسائل بسیار مختلفی باعث بروز این مشکل می شود. در این مطلب آموزشی از کلینیک اکتیدنت به درمان بوی بد دهان با سرکه سیب می پردازیم.

از بین بردن بوی بد دهان با سرکه سیب

مواردی که باعث بوی بد دهان می شود و می توان با سرکه سیب آن را از بین برد.

 • قسمتی از غذاها که در بین دندان ها گیر افتاده است.
 • باکتری هایی که بر روی زبان یا دهان تجمع کرده اند.
 • برخی از داروهای خاص.
 • مصرف برخی از غذاها همچون مواردی که شامل پیاز یا سیر است .
 • برخی از مشکلات مربوط به سلامتی همچون بیماری های لثه.
 • استفاده از محصولات تنباکو دار.

چگونه بوی بد دهان را با سرکه سیب از بین ببریم؟

شاید از خودتان می پرسید سرکه سیب چگونه می تواند به درمان بوی بد دهان کمک کند؟ اولا سرکه سیب دارای غلظت بالایی از اسید مالیک و اسید استیک است و به خاطر خاصیت اسیدی خود می تواند محیطی را ایجاد کند که برای رشد باکتریهای بد اصلا خوب نیست. همین امر موجب از بین رفتن باکتریهای موجود در دندان و زبان خواهد شد. دوما سرکه سیب حاوی ترکیب بالایی از مواد معدنی همچون کلسیم، پتاسیم، سدیم، منیزیم، مس،گوگرد و مواد معدنی مهم دیگر برای سلامتی دهان و دندان است. سوما، سرکه سیب می تواند فرایند هضم را به طور کلی بهبود ببخشد.

روش های از بین بردن بوی بد دهان با سرکه سیب

روش اول: فقط با استفاده از سرکه سیب

یک یا دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را با یک لیوان آب سرد مخلوط کنید. به مدت ۳ الی ۵ دقیقه با استفاده از این مخلوط دهان خود را شستشو دهید و غرغره کنید و سپس دهان خود را با آب بشویید. این کار را صبح ها بعد از بیدار شدن و شب ها ، قبل از رفتن به رختخواب تکرار کنید.

از بین بردن بوی بد دهان با سرکه سیب

از بین بردن بوی بد دهان با سرکه سیب

روش دوم: قرقره کردن سرکه سیب

قرقره کردن کمک میکند تا غذا های که در دهان باقی مانده پاک شود. اسید موجود در سرکه سیب آنتی باکتریال است و به جلوگیری از بوی بد دهان کمک میکند. یک قاشق چای خوری سرکه سیب را با یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و به مدت ۵ الی ۷ دقیقه در دهان قرقره کنید و سپس با آب شستشو دهید.

روش سوم: سرکه سیب و جعفری

جعفری حاوی مقدارزیادی کلروفیل است که دارای خواص ضد باکتریایی می باشد. علاوه بر این دهان را برای ترشح بزاق بیشتر تحریک می کند و خشک شدن آن جلوگیری می کند.

حتما بخوانید:

از بین بردن بوی بد دهان با نعنا

مقدار کمی جعفری را درون یک لیوان سرکه سیب بریزید. بعد از مدتی آنرا بیرون بیاورید و بجوید. پس از ۲ الی ۳ دقیقه جویدن می توانید آنرا ببلعید. اگر طعمش را دوست نداشتید می توانید آنرا بیرون بیاورید.

روش چهارم: سرکه سیب و جوش شیرین

جوش شیرین به خنثی کردن اسید در دهانو کشتن باکتری ها در دهان کمک می کند. بنابراین باعث کاهش و یا جلوگیری از بوی بد دهان می شود.

یک قاشق چای خوری سرکه سیب و یک چهارم قاشق چای خوری جوش شیرین را با یک فنجان آب گرم ترکیب کنید. به خوبی هم بزنید و بنوشید. برای گرفتن بهترین نتایج ، این روش را بارها تکرار کنید. علاوه بر این،می توانید با استفاده از جوش شیرین و سرکه خمیردندان تهیه کنید. نصف قاشق غذاخوری سرکه سیب را با یک قاشق غذاخوری جوش شیرین ترکیب کنید. به خوبی هم بزنید تا زمانی که یک خمیر به دست آورید. و سپس آنرا روی مسواک خود بریزید و به آرامی روی دندان ها بکشید.

از بین بردن بوی بد دهان با سرکه سیب

از بین بردن بوی بد دهان با سرکه سیب

روش پنجم : سرکه سیب و عسل

عسل نه تنها بوی بد دهان را درمان می کند، بلکه ضد باکتری است و برای درمان گلو درد نیز بسیار موثر است.

یک قاشق چای خوری سرکه سیب را با یک لیوان آب پگرم و یک قاشق چای خوری عسل ترکیب کنید و بنوشید. این روش را ناشتا قبل از صبحانه و شب ها قبل از خوابیدن تکرار کنید.

روش ششم: سرکه سیب و دارچین

دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را با یک هشتم قاشق چای خوری پودر دارچین و یک فنجان آب ترکیب کنید. به خوبی هم بزنید و سپس بنوشید. این روش را چند بار تکرار کنید.

روش هفتم: سرکه سیب، شکر و آب

دو تا سه قاشق چای خوری سرکه سیب را با سه تا چهار قاشق چای خوری شکر و یک فنجان آب ترکیب کنید. به خوبی هم بزنید. و یک فنجان از آن بنوشید. استفاده مداوم از سرکه سیب و یا آب لیمو باعث تخریب مینای دندان می شود. بنابراین آنها را کنترل شده استفاده کنید. و همیشه بعد از استفاده از سرکه باید دهان خود را بشویید.

کلام آخر

استفاده از این روش ها به خود شما بستگی دارد. تمامی روش های ذکر شده برای بهبود بوی دهان موثرند. مسئله مهم این است که اگرچه بوی بد دهان و نفس می تواند یک مشکل پیچیده باشد اما سرکه سیب نیز یک روش موثر برای درمان آن محسوب می شود.

عوارض خوردن یخ خشک چیست؟

تاریخ ارسال : 1399/12/17

عوارض یخ خوری عوارض خوردن یخ خشک می تواند بسیار زیاد باشد و یک نوع بیماری می باشد. Pagophagia (یخ خوری) نام پزشکی برای شرایطی است که در آن فرد هوس خوردن یخ را دارد. هوس خوردن یخ می‌تواند نشانه کمبود مواد مغذی یا اختلال در خوردن باشد. این موضوع می‌تواند بر روی کیفیت زندگی شما نیز اثر بگذارد. جویدن یخ می‌تواند به مشکلات دندانی همچون از بین رفتن مینای دندان یا خراب شدن دندان منجر شود.

 

زمانی که تشنه هستید، خوردن یک لیوان نوشیدنی دلخواه با تکه‌های یخی که به آرامی ذوب می‌شوند می‌تواند حس بسیار خوبی به شما ببخشد. زمانی که بیمار هستید، مکیدن تکه‌های یخ می‌تواند خشکی دهان را بدون ایجاد حالت تهوع برطرف سازد. اما سوال اینجاست که جویدن تکه‌های سفت یخی که به طور مستقیم از فریزر خارج شده است کار درستی است؟ آیا اینکار خطری برای سلامتی شما دارد؟ سگ‌ها خوردن تکه‌های یخ را بسیار دوست دارند و جزو فعالیت‌های دلخواهشان است، اما این موضوع در انسان‌ها می‌تواند نشان دهنده یک مشکل زمینه‌ای باشد.

عوامل موثر در ایجاد حس خوردن یخ
دلایل متعددی وجود دارد که می‌تواند باعث ایجاد حس خوردن یخ در افراد می شود.

بیماری پیکا یا هرزه خواری
پیکا یکی از اختلالات خوردن است که در آن افراد هوس خوردن یک یا چند آیتم غیر غذایی همچون یخ، خاک رس، کاغذ یا گچ را دارند. یخ خوری زیر مجوعه پیکا محسوب می‌شود. این شرایط در برگیرنده هوس خوردن یخ، برف یا آب یخ است. افرادی که با پیکا دست و پنجه نرم می‌کنند به خاطر شرایط فیزیکی همچون کم خونی مشتاق خوردن یخ نیستند. این افراد اختلال روانی دارند. پیکا اغلب به همراه سایر شرایط روحی روانی رخ می‌دهد و ممکن است در طول بارداری نیز توسعه یابد.

کم خونی ناشی از فقر آهن
خوردن یخ اغلب نشانه کم خونی ناشی از فقر آهن است. کم خونی زمانی رخ می‌دهد که خون شما گلبول قرمز سالم و کافی برای حمل اکسیژن را ندارد. کار گلبول‌های قرمز حمل اکسیژن به سرتاسر بافت‌های بدن است. بدون اکسیژن کافی فرد ممکن است احساس خستگی کند و تنگی نفس داشته باشد. افرادی که با کم خونی ناشی از فقر آهن دست و پنجه نرم می‌کنند، آهن کافی در خون خود نخواهند داشت. آهن برای ساخت گلبول‌های قرمز سالم ضروری است. بدون وجود آهن، گلبول‌های قرمز نمی‌توانند اکسیژن را آنگونه که باید، حمل کنند.

برخی از محققان بر این باورند که جویدن یخ می‌تواند اثری را در افراد مبتلا به کم خونی ناشی از فقر آهن تحریک کند که باعث ارسال خون بیشتر به مغز می‌شود. خون بیشتر در مغز به معنای اکسیژن بیشتر در آن است. از آنجایی که مغز به کمبود اکسیژن عادت کرده است، چنین شرایطی باعث افزایش هوشیاری و تفکر می‌شود. محققان آزمایشی را ترتیب دادند که در آن افراد قبل و بعد از خوردن یخ مورد بررسی قرار گرفتند. شرکت کنندگانی که کم خونی داشتند بعد از خوردن یخ، حال بهتری داشتند. شرکت کنندگان بدون کم خونی، تحت تاثیر این شرایط قرار نگرفته بودند.

تشخیص علت یخ خوری
اگر شما هوس خوردن یخ را برای بیش از یک ماه داشته باشید باید به پزشک مراجعه کنید. اگر باردار هستید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید تا آزمایش خون از شما گرفته شود. کمبود مواد معدنی و ویتامین‌ها در طول بارداری می‌تواند مشکلات حادی را ایجاد کند. به سراغ پزشک خانوادگی خود بروید و نشانه هایتان را توضیح دهید. اگر قبلا به خوردن مواد غیر عادی دیگری نیز علاقه داشتید حتما این موضوع را هم بیان نمایید. پزشک تلاش می‌کند به کمک ازمایش خون، کم خونی ناشی از فقر آهن را بررسی کند. اگر کم خونی داشتید می‌توان علل زمینه‌ای همچون خونریزی اضافی را هم تشخیص داد.

حتما بخوانید:        آیا بیماری لثه باعث تشدید کرونا می شود؟
آیا هوس یخ خوری می‌تواند افزایش پیدا کند؟
اگر هوس شدیدی به خوردن یخ دارید، ممکن است بیشتر از آن چیزی که فکر می‌کنید به خوردن یخ روی بیاورید. افرادی که هوس یخ خوردن دارند معمولا در طول روز چندین سینی یا کیسه از یخ را می‌خورند.

درمان یخ خوری
اگر هوس زیادی برای خوردن یخ دارید، باید دلیل آن را بیابید. اگر کم خونی ناشی از فقر آهن دارید، استفاده از مکمل آهن می‌تواند هوس شما را از بین ببرد. اگر نوعی پیکا دارید، درمان آن ممکن است شرایط شما را بهبود ببخشد. گفتاردرمانی در این شرایط مفید خواهد بود به خصوص زمانی که با دارو‌های ضد افسردگی و ضد اضطراب ترکیب می‌شود. اگر دندان درد یا درد فک دارید با یک دندانپزشک مشورت کنید. او می‌تواند با بررسی‌های خود جلوی اسیب شدید به دندان و فک را بگیرد.

عوارض خوردن یخ خشک چیست؟
عوارض خوردن یخ خشک چیست؟
عوارض خوردن یخ خشک
اگر تمایل تان به خوردن یخ واقعا جدی است پس ممکن است خیلی بیشتر از آنچه که خودتان بفهمید یخ بجوید. افرادی که پاگوفاگیا دارند ممکن است هر روز چندین تکه یخ بخورند.

مشکلات دندانی
دندان های شما جوری ساخته نشده اند که بتوانند هر روز تکه های سفت یخ را بجوند. بنابراین به مرور زمان مینای دندان های تان آسیب خواهد دید. مینای دندان، محکم ترین بخش دندان است که بیرونی ترین لایه ی دندان را تشکیل داده و از لایه های درونی در برابر پوسیدگی و آسیب محافظت می کند. وقتی مینای دندان خورده می شود، دندان نسبت به سرما و گرما بینهایت حساس می شود و احتمال پوسیدگی به میزان چشمگیری بیشتر خواهد شد.

عوارض ناشی از فقر آهن
اگر فقر آهنی که علت بیماری پاگوفیا است درمان نشود، تشدید شده و می تواند موجب مشکلات زیر شود:

مشکلات قلبی شامل بزرگ شدن قلب و نارسایی قلبی
مشکلاتی در دوران بارداری شامل زایمان زودرس و وزن کم نوزاد هنگام تولد
اختلالات رشد و اختلالات جسمی در نوزادان و کودکان
عوارض ناشی از پیکا
اگر میل یخ خوری بیماری پیکا باشد می تواند منجر به عوارض پیچیده ای شود که بسیاری از آنها وضعیت اضطراری ایجاد می کنند. البته یخ نمی تواند آسیب درونی بزند اما سایر مواد غیر خوراکی می توانند. اگر کسی دچار پاگوفاگیا باشد ممکن است بی اختیار چیزهای دیگری نیز بخورد. بسته به چیزی که خورده می شود پیکا می تواند منجر به مشکلات دفع، انسداد روده، سوراخ شدن روده، مسمومیت، عفونت و یا خفگی شود.

کلام آخر
عوارض خوردن یخ خشک بسیار متنوع است و میتواند شرایط زندگی فرد را تحت شعاع قرار دهد. گاها ممکن است با زندگی، کار یا مدرسه فرد نیز تداخل ایجاد نماید. اگر چنین شرایطی دارید حتما از یک پزشک کمک بگیرید تا علت خوردن یخ مشخص شود. یک ازمایش خون ساده می‌تواند به فهمیدن دلیل این امر کمک کند.

بهترین روش نگهداری مسواک

تاریخ ارسال : 1399/12/17

نگهداری مسواک نیاز به دقت بالایی دارد. همواره باید بهترین روش نگهداری مسواک را استفاده کنیم. اگر بدون دقت به محل نگهداری مسواک و بهداشت آن همچنان مسواک خود را استفاده می کنید باید بدانید که در معرض ابتلا به صدها بیماری کشنده هستید.

بهترین روش نگهداری مسواک

بدترین مکان ها برای نگهداری مسواک

نزدیک به بچه های کوچک

کودکان هر چیزی را در دهان خود قرار می دهند، زیرا آن ها کنجکاو و هیجان زده هستند تا زندگی را کشف کنند. مهم است که مسواکتان را دور از دسترس کودکانتان قرار دهید تا از اتفاقات بدی مانند خفگی یا بیماری آنها جلوگیری کنید.

بهترین روش نگهداری مسواک

بهترین روش نگهداری مسواک

کنار توالت

شما می دانید که باکتری ها در دستشویی پیدا می شوند، بنابراین مسواک خود را نزدیک به آن نگذارید که باعث آلودگیشان شود. حتی مسواک در پیشخوان دستشویی هم می تواند آلوده کننده باشد. شما می توانید درپوش توالت را زمانی که استفاده نمی کنید، بگذارید.

کنار سطل زباله

از گذاشتن مسواکتان کنار سطل زباله خودداری کنید. مانند دلایلی که در مثال های دیگر توضیح دادیم. ذرات می توانند مسیر خود را به مسواک شما پیدا کنند و منجر به ورود باکتری بیشتری شوند. آن را دور از سطل آشغال نگه دارید، چون ما همه غذا، آشغال و چیزهای کثیف را در آن می ریزیم.

کنار ظرفشویی

سینک ظرف شویی آشپزخانه ما محل شستن و پاک کردن کثیفی و باکتری ها و غذا است. اگر مسواک خود را کنار ظرف شویی آشپزخانه رها کنید. به طور بالقوه از باکتری ها برای رسیدن به مسواک خود استفاده می کنید. اگر دندان های خود را در آشپزخانه می گذارید، بهتر است که یک روکش برای مسواک خود بگذارید یا مسواک را در یک کشو قرار دهید.

نزدیک به حیوان خانگی خانواده تان

ما حیوانات را دوست داریم، اما مسواک خود را نباید کنار آنها قرار دهیم، زیرا آنها میکروب ها و باکتری های زیادی را حمل می کنند و می توانند برای سلامتی شما بد باشند. علاوه بر این، بسیاری از حیوانات خانگی سعی در بازی کردن، خوردن یا جویدن مسواک دارند و فکر می کنند که این یک اسباب بازی است.

حتما بخوانید:

کارهای مضر برای دندان ها

بهترین روش نگهداری مسواک

شستن مسواک

بعد از هر بار مسواک زدن حتماً به طور کامل مسواک خود را شستشو کنید تا تمام خمیر دندان باقی مانده بین آن پاک شود.

از آن جایی که باکتری ها تمایل زیادی به محیط های مرطوب دارند پس سعی کنید مسواک خودتان را همیشه خشک نگه دارید. توصیه می شود بعد از مسواک زدن از درپوش مسواک استفاده نکنید زیرا درپوش امکان خشک شدن مسواک را نمی دهد و آن را مرطوب نگه می دارد و با اینکار رشد باکتری ها بر روی مسواک تسریع خواهد شد.

قرار دادن مسواک به صورت عمودی

بهترین روش نگهداری از مسواک قرار دادن آن به صورت عمودی است. مسواک خود را هرگز روی یک سطح نگذارید. برای اینکار می توانید از یک لیوان استفاده کنید و مسواک خود را درون آن قرار دهید.

از مسواک دیگران استفاده نکنید

مسواک یک وسیله کاملا شخصی می باشد و هرگز نباید از مسواکی که دیگران استفاده کردند، استفاده کنیم. و همچنین نباید به دیگران نیز این اجازه را بدهیم تا از مسواک ما استفاده کنند. البته معمولا همه افراد این مورد را رعایت می کنند!!

عوض کردن منظم مسواک

حتی المقدور سعی کنید به طور منظم هر چند وقت یک بار مسواک خود را تعویض کنید. زیرا شما هرچقدر هم در نگهداری آن رعایت کنید، باز هم تعدادی میکروب و باکتری روی آن می نشینند و همچنین برس های آن نیز به مرور ازبین می روند و ناکارآمد می شوند. توصیه می شود حداقل هر سه ماه یک بار از مسواک جدید استفاده کنید.

چند وقت به چند وقت باید مسواک عوض شود

بهترین روش برای کاهش میزان باکتری مسواک این است که به طور مرتب، مسواکتان را عوض کنید. انجمن دندانپزشکی امریکا توصیه کرده که هر ۳ تا ۴ ماه یک بار، مسواک خود را تعویض کنید. اگر موی مسواک فرسوه شده و یا بیمار هستید و یا دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستید، به طور مرتب باید مسواک خود را تعویض کنید. اگر دارای مسواک برقی هستید، سر مسواک خود را عوض کنید.

آیا بیماری لثه باعث تشدید کرونا می شود؟

تاریخ ارسال : 1399/12/17

امروزه با توجه به شیوع ویروس کرونا تحقیقاتی برای شناسایی عوامل موثر بر تشدید علام این ویروس انجام شده. یکی از این علائم بیماری لثه می باشد. سوالی که ذهن اکثر محققان را در گیر کرده بود این است که آیا بیماری لثه باعث تشدید کرونا می شود؟

 

 

پریودنتیت چیست؟

بیماری های لثه یکی از بیماری های رایج دهان است که به دلیل عدم آگاهی نادیده گرفته می شود زیرا این بیماری ها اغلب بدون درد هستند و این موضوع خود باعث عدم توجه به آن شده است. پریودنتیت یک شکل جدی از بیماری لثه است که نیمی از بزرگسالان در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. پریودنتیت باعث التهاب لثه می‌شود و در صورت عدم درمان، التهاب آن می‌تواند به تمام بدن گسترش یابد.

رابطه بین بیماری لثه و شدت بیماری کرونا

کووید ۱۹ با یک واکنش التهابی مرتبط است که می‌تواند کشنده باشد. بنابراین، مطالعه جدید رابطه بین التهاب لثه و عوارض کووید ۱۹ را بررسی کرده است. این یک مطالعه موردی و مراقبتی در کشور قطر بود که دارای سوابق الکترونیکی بهداشتی حاوی داده‌های پزشکی و دندانپزشکی است. این مطالعه شامل ۵۶۸ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ بین ماه‌های فوریه و ژوئیه سال ۲۰۲۰ بود. از این تعداد ۴۰ نفر دارای عارضه (مراجعه به بخش ICU، نیاز به دستگاه تنفس یا مرگ) بودند و ۵۲۸ مورد عارضه‌ای نداشتند.

اطلاعات در مورد بیماری لثه و سایر عواملی که ممکن است با عوارض کووید ۱۹همراه باشد، از جمله شاخص توده بدن (BMI)، سیگار کشیدن، آسم، بیماری قلبی، دیابت و فشار خون بالا جمع آوری شد. همچنین داده‌ها در مورد سطح خون مواد شیمیایی مربوط به التهاب در بدن به دست آمد.

آیا بیماری لثه باعث تشدید کرونا می شود؟

آیا بیماری لثه باعث تشدید کرونا می شود؟

نتایج تحقیقات

از ۵۶۸ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در این مطالعه، ۲۵۸ نفر (۴۵ درصد) به بیماری لثه مبتلا بودند. بعد از اصلاح بر اساس سن، جنس، شاخص توده بدنی، وضعیت استعمال دخانیات و سایر شرایط، نسبت احتمال بروز عوارض “Covid-۱۹” در بیماران مبتلا به بیماری لثه، در مقایسه با افراد فاقد بیماری لثه، ۳.۶۷ درصد برای تمام عوارض کووید ۱۹، و ۳.۵۴درصد برای پذیرش در بخش مراقبت‌های ویژه، ۴.۵۷ درصد برای نیاز به دستگاه تنفس، و ۸.۸۱ درصد برای مرگ بوده است.

اگر بین علت پریودنتیت و افزایش میزان نتایج منفی در بیماران کووید ۱۹ رابطه علتی برقرار شود، ایجاد و حفظ سلامت لثه ممکن است به بخشی مهم در مراقبت از این بیماران تبدیل شود.

پروفسور ماریانو سانز از دانشگاه کامپلوتنس در مادرید اسپانیا که یکی از نویسندگان این تحقیق است، تصریح کرد: باکتری‌های دهان در بیماران پریودنتیت می‌توانند ریه‌ها را دچار عفونت کنند، به ویژه در کسانی که از دستگاه تنفس استفاده می‌کنند.

او با بیان اینکه ممکن است این امر به وخیم شدن وضعیت بیماران کووید ۱۹ منجر شود و خطر مرگ را افزایش دهد، گفت: کارکنان بیمارستان باید بیماران کووید ۱۹ مبتلا به التهاب لثه را شناسایی کرده و از دارو‌های ضد عفونی کننده خوراکی برای کاهش انتقال باکتری استفاده کنند.

حتما بخوانید:

سیب چه تاثیری روی دندان دارد؟

پروفسور شاپیرا توضیح داد که رابطه بین پریودنتیت و بیماری‌های ریوی از جمله آسم، ذات الریه و بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) کاملاً ثابت شده است. این مطالعه شواهد بیشتری در مورد ارتباط بین بهداشت دهان و دندان و بیماری تنفسی اضافه می‌کند. این یک بیماری شایع است اما می‌توان از آن پیشگیری و درمان کرد.

پروفسور نیکولاوست، دبیرکل اتحادیه اروپا برای بیماری پریودنتال نیز گفت: این مطالعه ارتباط دیگری بین بیماری پریودنتال و سلامت سیستمیک ما را برجسته می‌کند و نیاز به مراقبت‌های مداوم و مستمر دندانپزشکی را برای افراد در معرض خطر بیماری لثه و یک رویکرد پیشگیرانه قوی در برابر التهاب لثه در مردم تأکید می‌کند.

روش های پیشگیری از بیماری لثه

بهداشت دهان و دندان مناسب و مداوم مؤثرترین راه برای جلوگیری از به خطر افتادن سلامت لثه می‌باشد. بیماران همیشه باید طبق توصیه دندانپزشک خود مسواک بزنند، نخ دندان بکشند و از یک دهانشویه ضد باکتریایی استفاده کنند. راهنمایی‌های دیگر شامل تعویض مسواک هر سه ماه یک بار و استفاده از مسواک بین دندانی برای تمیز کردن بهینه خواهد بود. برخی از تغییرات شیوه زندگی نیز می‌توانند مفید باشند، از جمله:

آیا بیماری لثه باعث تشدید کرونا می شود؟

آیا بیماری لثه باعث تشدید کرونا می شود؟

 • با مسواک زدن مرتب با مسواک نرم و برقی و استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید تایید شده توسط دندانپزشک، ایجاد پلاک می‌تواند به حداقل برسد. ثابت شده است که وجود تریکلوسان همراه با فلوراید تشکیل پلاک روی دندان‌ها را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.
 • یک بار نخ دندان کشیدن در روز، راه دیگری برای از بین بردن پلاک بین دندان‌ها و دیگر نواحی است که دسترسی به آن‌ها دشوار می‌باشد.
 • بررسی‌های منظم توسط دندانپزشک نیز مهم است. دندانپزشک قادر به حذف پلاک و تارتار (پلاک سفت شده) خواهد بود که بیش از حد متراکم شده و پاک کردن آن با مسواک یا نخ دندان ممکن نیست.
 • هنگامی که دندانپزشک پلاک را حذف می‌کند، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به طور منظم موجب کاهش ایجاد پلاک می‌شود. حتی با رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان، پلاک دوباره تجمع پیدا خواهد کرد.
 • نقایص دندانی، از قبیل روی هم افتادگی دندان‌ها، پر شدگی معیوب، و مشکلات روکش و دیگر ترمیم‌ها را اصلاح نمایید.
 • از سیگار کشیدن اجتناب کنید.
 • مصرف قند و شکر را محدود کنید.
 • آب فراوان بنوشید.

در آخر

بیماران در صورتی که دچار علائم التهاب لثه شوند، باید به دندانپزشک خود مراجعه نمایند، مخصوصا اگر مراقبت‌های خانگی نشانه‌ها را بهبود نبخشد. یک متخصص دندانپزشکی معتبر می‌تواند علائم را ارزیابی کند، بیماری را تشخیص دهد و یکی از درمان‌های مورد بحث در بالا را توصیه نماید. از دکتر بپرسید


صفحه 6 از 6