درمان دندان درد با زنجبیل

تاریخ ارسال : 1400/05/06

دندان درد یکی از بدترین درد‌هایی است که تمام انسان‌ها حداقل یک بار آن را در زندگی خود تجربه کرده اند. با استفاده از روش‌های خانگی و طبیعی می‌توان دندان درد را مهار کرد. برای تسکین دندان درد می توان از روش های متنوعی استفاده کرد. یکی از این روش ها درمان دندان درد با زنجبیل است.

 

زنجبیل ضدعفونی‌کننده دهان

عصاره گیاه دارویی زنجبیل می‌تواند به‌طور مؤثری برای ضدعفونی کردن محیط دهان و جلوگیری از پوسیدگی‌های باکتریایی استفاده شود. پوسیدگی دندان یکی از شایع‌ترین عفونت‌های دهانی محسوب می‌شود و باکتری موسوم به «استرپتوکوکوس موتانس»، دارای نقش اصلی در این بیماری است. این باکتری تقریباً در شروع تمامی ضایعات پوسیدگی در مینای دندان نقش دارد و با تولید اسید و از طریق تجزیه قندها و کاهش pH محیط دهانی، باعث فساد سطوح دندانی و پوسیدگی می‌شود.

گیاه زنجبیل دارای اثر ضد باکتریایی قابل‌توجه بر روی عامل اصلی پوسیدگی دندان یا باکتری استرپتوکوکوس موتانس است و این گیاه می‌تواند به‌عنوان محصول طبیعی زیستی و فعال در توسعه ترکیبات جدید جهت کنترل پوسیدگی دندان مورد استفاده قرار گیرد.

درمان دندان درد با زنجبیل

درمان دندان درد با زنجبیل

رفع دندان درد با زنجبیل

زنجبیل گیاهی است که مانند داروی آسپیرین عمل می‌کند و یک مسکن فعال محسوب می‌شود. در واقع استفاده از ریشه‌ی زنجبیل یکی از رایج‌ترین درمان‌های گیاهی برای دندان‌درد است که از دیرباز از آن‌ها استفاده می‌شده است.
برای این منظور از چهار روش زیر می‌توانید استفاده کنید:

  1. ابتدا پوست زنجبیل را جدا کنید سپس روی دندان دردناک قرار داده و آن را به آرامی گاز بگیرید. به تدریجی از درد دندان کاسته می‌شود.
  2. پودر زنجبیل را با آب مخلوط کنید، این خمیر برای تسکین درد دندان بسیار مؤثر است. سپس پنبه‌ای را به این مخلوط آغشته کنید. آن را فشار دهید تا آب اضافی خارج شود و سپس آن را روی دندان دردناک (نه روی لثه) بگذارید.عملکرد این ترکیب به این ترتیب است که زنجبیل، پوست آن قسمت را تحریک می‌کند و خون را به سمت پوست می‌کشاند و التهاب را کاهش می‌دهد.
  3. می‌توانید زنجبیل تازه را در آب خیس و با آن غرغره کنید.
  4. سس زنجبیل و فلفل درست کنید. زنجبیل و فلفل هر دو داروهای ضد درد هستند. برای گرفتن نتیجه بهتر، میزان مساوی از این دو ادویه را با آب مخلوط کنید و یک سس بسازید. توپ کوچکی از پنبه درست کنید و به میزان کافی به سس موردنظر آغشته کنید. بعد هم آن را درست روی دندانتان، جایی که لثه و زبان شما به آن برخورد نکند، بگذارید و تا زمان فروکش کردن درد یا حداقل تا زمانی که طاقتش را دارید، پنبه را از دهانتان خارج نکنید.

حتما بخوانید:

در روزهای کرونایی با درد دندان چه کنیم ؟

کلام آخر

لازم به ذکر است درمان دندان درد با زنجبیل همانند تمام روش های خانگی دیگر موقتی است. علاوه بر اینکه زمانی که دندان درد شما ناشی از عفونت نباشد (برای مثال ناشی از آنژین یا نشانگان مفصل گیجگاهی فکی) زنجبیل نمی تواند درد را حتی به طور موقت کاهش بدهد. بنابراین اگر درد دندانتان زیاد است و یا مدت زمان طولانی می باشد که دندان درد دارید حتما به پزشک مراجعه کنید.